Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu

Pracownia USG

Na terenie SPZOZ funkcjonuje pracownia USG, w której wykonywane są głównie badania jamy brzusznej. Badania dla pacjentów zadeklarowanych do SPZOZ w Nowogrodźcu, odbywają się bezpłatnie, na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Badanie USG wykorzystywane jest najczęściej w celach diagnostycznych. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie różnego rodzaju zmian nowotworowych oraz pourazowych. Badaniem tym chętnie posługują się także lekarze chcący sprawdzić rezultaty zastosowanego leczenia lub zaplanować jego ciąg dalszy.

USG to na tyle uniwersalne badanie, że można wykonać je w bardzo wielu przypadkach. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że praktycznie nie ma co do tego przeciwwskazań. Jedyne przypadki, w których jest ono niezalecane to:

- otwarte rany,

- oparzenia,

- złamania kości oraz miejsca po świeżo zamkniętych złamaniach.

Badanie jest bardzo dokładne, szybkie, bezbolesne i co najważniejsze, pozwala na obserwowanie zmian, jakie zaszły w organizmie w czasie rzeczywistym (dlatego może być wykorzystywane pomocniczo np. podczas punkcji).

Jak wygląda badanie USG?

Poza wyjątkowymi sytuacjami badanie jest szybkie, niebolesne i mało kłopotliwe. Po wejściu do gabinetu rozbieramy się, odsłaniając odpowiednią część ciała i kładziemy na leżance w sposób wskazany przez osobę przeprowadzającą badanie. Lekarz pokrywa skórę albo głowicę aparatu żelem. Następnie wykonujemy polecenia lekarza (np. nabieramy i zatrzymujemy na dłuższy czas powietrze). 

Działanie badań USG opiera się na ultradźwiękach. Głowica ultrasonografu emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i odpowiednio niskim natężeniu, które w różnym stopniu przenikają przez poszczególne komórki organizmu - pozwala to na obserwowanie tego, co dzieje się pod powłokami ciała. Warto wspomnieć o tym, że badania USG są bardzo bezpieczne i można wykonywać je rutynowo, także u kobiet w ciąży.

W dniu badania należy zabrać ze sobą:

- dokument tożsamości ze zdjęciem oraz skierowanie,

- wskazane jest posiadanie dokumentacji medycznej wcześniej wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych),

- ręcznik.

Większość badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania, za wyjątkiem USG jamy brzusznej.

PRZYGOTOWANIE DO USG JAMY BRZUSZNEJ

Dzień przed badaniem:

- dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty;

- należy przyjąć np. Espumisan (3 x 2 kapsułki), w celu usunięcia powietrza z przewodu pokarmowego.

6 godzin przed badaniem: wskazane jest pozostanie na czczo, bez jedzenia, należy też zrezygnować z palenia papierosów.

1 – 1,5 godz. przed badaniem: Aby umożliwić ocenę pęcherza przed badaniem należy wypić 1 do 3 szklanek niegazowanej wody i nie oddawać moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Pęcherz powinien być na tyle wypełniony, aby przed wejściem na wizytę było małe parcie na pęcherz.